Popieriaus gamybos pradžia Lietuvoje – Vilniaus pašonėje

1823 m. Lenkijos dvarininkas, tekstilės, popieriaus, terpentino ir alkoholio pramonės magnatas Wojciechas Puslowskis (1762–1833) ant Vilnios upės kranto stovėjusiame viename iš savo dvarų įkūrė popieriaus manufaktūrą. Statybai ir administravimui vadovavo vokietis meistras Wilhelmas Langenbachas. Manufaktūrą sudarė iš lauko akmenų sumūrytas vienaaukštis gamybos korpusas su aukštu kaminu ir 10 pagalbinių pastatų. Iš užtvenktos Vilnios upės dviem kanalais į gamybos korpusą buvo atvestas vanduo. Tuo metu popierius buvo gaminamas iš skudurų, vėliau pradėta naudoti ir šiaudų celiuliozę bei mechaninę medienos masę.

1844 m. Kučkuriškių manufaktūra įsigijo anglišką ruloninę popieriaus gamybos mašiną, atsisakė rankinės popieriaus gamybos ir tapo pirmuoju Lietuvoje popieriaus fabriku. Tuometė Kučkuriškių palivarko popieriaus manufaktūra ilgainiui išaugo į didelį popieriaus fabriką, kuris aprūpindavo popieriumi ne tik Vilnių, bet ir kitas carinės Rusijos gubernijas. Kučkuriškių manufaktūros atsiradimas laikomas popieriaus pramonės Lietuvoje pradžia.

1915 m. Kučkuriškių fabrike dirbo 185 darbininkai. Lietuvoje tuo metu būdavo pagaminama 30 tūkst. tonų celiuliozės ir 10 tūkst. tonų popieriaus. Po Pirmojo pasaulinio karo fabrikas buvo ilgai atstatomas ir pradėjo veikti tik 1925 metais.

Lenkų laikais Vilniaus apylinkėse veikę popieriaus fabrikai prarado rinkas Lietuvoje ir Sovietų Sąjungoje. Kilus pasaulinei krizei Naujųjų Verkių popieriaus fabrikas visai uždarytas. Tuo metu netoli Vilniaus veikė tik Kučkuriškių popieriaus fabrikas, gaminęs rašomąjį popierių. Tais metais fabriko produkcija per metus siekė apie 2 tūkst. tonų popieriaus.

1940 m. sovietai likvidavo Kučkuriškių dvarą, bet popieriaus fabriką paliko veikti. 1957 m. Kučkuriškių popieriaus fabrikas pradėjo naują savo veiklos etapą ir tapo pirmąja specializuota kartotinės taros gamybos įmone. 1970 m. Kučkuriškių fabrikas, pavadintas Naujosios Vilnios kartonažo cechu, pradėjo gaminti įvairius gofruotojo kartono gaminius. Jis veikė iki 2001 m. Šiuo metu Kučkuriškių popieriaus fabrike įsikūrusios kelios gamybos įmonės. Teritorija privati, kai kurie paveldu pripažinti statiniai paversti sandėliais.

Parengė Vilniaus dailės akademijos Architektūros fakulteto bakalaurantė Ieva Viliūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pin It on Pinterest