ROBERTAS DARGIS. Pramonės iššūkiai

Ketvirtoji pramonės revoliucija, dar vadinama daiktų internetu, – ne ateitis, tai jau šių dienų realybė. Nuolat keliame klausimą: ar mes tam esame pasirengę? Diskutuodamas apie tai susitikimuose su visuomene supratau, kad turime atsakyti į kitą klausimą: ketvirtoji pramonės revoliucija – kas tai yra ir ar tikrai ji mane palies?

ROBERTAS DARGIS.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas

Ši jau vykstanti revoliucija daro didžiulį poveikį visuomenei, valstybei, pasaulio vystymuisi. Jos įtaka visų mūsų gyvenimui ir šalies procesams bus dar akivaizdesnė nei pirmosios pramonės revoliucijos. Tai palies mus kiekvieną be išimties: švietimo ir sveikatos priežiūros sistemas, darbo, bendravimo, saviraiškos, informacijos gavimo įpročius, gyvenimo įgūdžius ir keliavimo būdą.

Svarbu suvokti, kad šio mūsų visų gyvenimo etapo išskirtinis bruožas – neįtikėtinas pokyčių greitis visose srityse, technologinės permainos neprognozuojamos savo apimtimi ir sudėtingumu.

Gamyboje darbuotojus keičiantys robotai nepavargsta, tai leidžia įvykdyti didesnius užsakymus, gaminti daug tikslesnius ir geresnės kokybės produktus. Gamybos procesuose reikės vis mažiau darbuotojų, todėl jau dabar turime galvoti apie tai, kokia bus žmonių vieta ir ką jie darys. Kompleksinių problemų sprendimas, socialiniai ir sisteminiai įgūdžiai, gebėjimas prisitaikyti ir nuolat mokytis naujų įgūdžių bus esminiai ateityje.

Todėl Lietuva turi spręsti svarbius klausimus: kaip pakeisti švietimo sistemą, kad į gyvenimą ateitų aktyviai kurti pasiruošę jauni žmonės? Kokias svarbias pertvarkas turėtų daryti viešasis sektorius, kad, pasinaudojęs technologijų teikiamomis galimybėmis, būtų efektyvesnis?

Pramonė rengiasi permainoms, nes, kaip rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys, Lietuvos verslas vis daugiau dėmesio ir finansų skiria inovacijoms. Pavyzdžiui, naujausiais Statistikos departamento paskelbtais duomenimis, Lietuvoje 2014–2016 m. inovacinę veiklą vykdė 46,6 proc. įmonių. Palyginti su 2012–2014 m., technologines naujoves diegusių įmonių dalis padidėjo 2,5 proc. punkto, o netechnologines inovacijas diegusių įmonių dalis išaugo 8,4 procento.

2018 m. valdžios laukia testas, parodysiantis jos pajėgumą įgyvendinti svarbias reformas. Šie metai yra paskutiniai, kai dar galime priimti esminius sprendimus ir įgyvendinti struktūrines reformas. Kitąmet stiprių pokyčių, darančių įtaką rinkėjų nuotaikoms, tikrai niekas nenorės, nes lauks savivaldybių, prezidento ir Europos Parlamento rinkimai.

Turime susitelkti ir pradėti veikti. Būtina įgyvendinti esminius sisteminius pokyčius, garantuosiančius tvarų valstybės augimą 10–15 m. perspektyvoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pin It on Pinterest